1.1.1.1.1.1.1.2019 08 30 1742

Επεισοδιακό το παιχνίδι που σφύριξε το βράδι της Πέμπτης ο Τάσος Σιδηρόπουλος μεταξύ της Αντβέρπ και της Αλκμααρ (1-4) για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ελληνας διαιτητής έβγαλε συνολικά 15 κίτρινες και 2 κόκκινες (εις βάρος των γηπεδούχων) κάρτες, αλλά δεν έκανε το μεγάλο λάθος που δικαιολογεί τον... χαμό που έλαβε χώρα στις Βρυξέλλες.

Στο 37’ απέβαλε (σωστά) με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μποκανί (σωστή και η πρώτη κάρτα) και στο 73’ επίσης (σωστά) με δεύτερη κίτρινη και τον Λαμκέλ Ζε που σκαρφαλώνει στα κάγκελα της εξέδρας για να πανηγυρίσει στο 1-0 της Αντβέρπ.

Ξεκάθαρη παράβαση για πέναλτι στο 100', ενώ σωστά δεν τσιμπάει και δεν πάει στη βούλα στην πτώση του επιτειθέμενου στο 50ο λεπτό.

Η Αλκμααρ κατάφερε στο 90’ να ισοφαρίσει σε 1-1 και να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί οι Ολλανδοί με επικράτησαν με 4-1, με την έξτρα περίοδο να σημαδεύεται από επεισόδια και διακοπή στο ματς, όταν οπαδοί της Αντβέρπ επιχείρησαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο αλλά απωθήθηκαν από τους σεκιούριτι.

Μετά το τέλος του ματς έπεσαν δεκάδες πλαστικά ποτήρια μπύρας στο γήπεδο με τους Βέλγους οπαδούς να χρεώνουν (αδίκως) τον αποκλεισμό της ομάδας τους στη διαιτησία του Σιδηρόπουλου.