1.1.2018 01 23 1744

Στην Ελβετία στρέφεται το ενδιαφέρον του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς αύριο Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2018, στις 13.00 ώρα Ελλάδος, στο SwissTech Convention Center της Λωζάννης, διεξάγεται η κλήρωση των αγώνων της νέας ευρωπαϊκής διοργάνωσης που εισάγεται σε επίπεδο εθνικών ομάδων, του UEFA Nations League 2018/19.

Το UEFA Nations League διοργανώνεται για πρώτη φορά από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία με συμμετοχή των 55 χωρών-μελών της. Οι συμμετέχουσες χώρες είναι χωρισμένες σε 4 ομίλους («λίγκες»), με βάση την κατάταξή τους στη σχετική βαθμολογία της UEFA.

Η Ελλάδα (No29 στην κατάταξη) μετέχει στην 3η «λίγκα» δυναμικότητας (LEAGUE C), μαζί με 14 ακόμα εθνικές ομάδες: Ουγγαρία, Ρουμανία, Σκωτία, Σλοβενία, Σερβία, Αλβανία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Ισραήλ, Βουλγαρία, Φινλανδία, Κύπρο, Εσθονία και Λιθουανία.

Προβλέπεται να δημιουργηθούν 3 όμιλοι των 4 ομάδων και ένας όμιλος των 3 ομάδων και οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 6 Σεπτεμβρίου έως τις 20 Νοεμβρίου 2018.

Ο νικητής κάθε ομίλου από τις «λίγκες» B, C, D (συνολικά 4) ανεβαίνουν στην αμέσως ανώτερη «λίγκα» -ενόψει της επόμενης διοργάνωσης, το 2020/21-, ενώ οι τελευταίες ομάδες αντιστοίχως υποβιβάζονται στην παρακάτω «λίγκα».

Επίσης, οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου απο κάθε "λίγκα" θα προκριθούν στην επόμενη φάση, των νοκ-άουτ αγώνων, και τον Δεκέμβριο του 2018 θα γίνει η κλήρωση της τελικής φάσης, η οποία θα διεξαχθεί τον Ιούνιο του 2019.

Η τελική νικήτρια κάθε «λίγκας» (συνολικά 4) θα προκριθεί στην τελική φάση του Euro2020 και επιπλέον θα διεκδικήσει σε νοκ άουτ μονά παιχνίδια τον τίτλο του νικητή της διοργάνωσης.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:

1ο γκρουπ: Γερμανία, Πορτογαλία, Βέλγιο, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία, Ελβετία, Ιταλία, Πολωνία, Ισλανδία, Κροατία, Ολλανδία.

2ο γκρουπ: Αυστρία, Ουαλία, Ρωσία, Σλοβακία, Σουηδία, Ουκρανία, Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία, Δανία, Τσεχία, Τουρκία.

3ο γκρουπ: Ουγγαρία, Ρουμανία, Σκωτία, Σλοβενία, Σερβία, Αλβανία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Ισραήλ, Βουλγαρία, Φινλανδία, Κύπρο, Εσθονία, Λιθουανία.

4ο γκρουπ: Αζερμπαϊτζάν, ΠΓΔΜ, Λευκορωσία, Γεωργία, Αρμενία, Λετονία, Νήσοι Φερόε, Λουξεμβούργο, Καζακστάν, Μολδαβία, Λιχτενστάιν, Μάλτα, Ανδόρα, Κόσοβο, Σαν Μαρίνο, Γιβραλτάρ.


Αποτελέσματα αγώνων


powered by Agones.gr - Stoixima

Follow us on Facebook

Facebook Red Logo psd64227

Πρωτοσέλιδα

Banner

001 1

Επισκέπτες από 12/01/2017


Τελευταία Νέα