1.2017 04 01 1602

Μπορούσαν και καλύτερα, Στυλιάρας (Αιτ/νιας) και Ποντίκης(Πρέβεζας) στα Γιάννινα (ΠΑΣ Γιάννινα – Ξάνθη 1-1).

Οσον αφορά στον βοηθό, στο 45’ O Bασιλακάκης δεν κάνει φάουλ στον Μπέριο, διεκδικεί και κερδίζει καθαρά τη μπάλα, λάθος η υπόδειξη για επιθετικό φάουλ. Ευτυχως γι αυτόν ο Γιουνές που εν συνεχεία έγινε αποδέκτης της μπάλας, προ κενής εστίας την έστειλε άουτ. Yπόδειξη για μια φάση που έγινε εντός περιοχής και τον Στυλιαρά να μην έχει άποψη και να δέχεται την υπόδειξη του βοηθού του.

Στο 49’ σε μια οριακή φάση υποδεικνύει λανθασμένα οφσάιντ εις βάρος των γηπεδούχων.

Ο ρέφερι αν και δεν «τσίμπησε» στα δύο πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι και σωστά είπε «παίζετε» έκανε λάθος στο 60’ , σφυρίζοντας λανθασμένα επιθετικό φάουλ στον Κόντε o oποίος έβγαινε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και από την εκτέλεση του, η Ξάνθη βγαίνοντας στην επίθεση σκόραρε προκαλώντας τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Σωστές και οι δύο κίτρινες κάρτες που δόθηκαν στον Λισγάρα. Λάθος που δεν άφησε να εκτελεστεί το φάουλ του ΠΑΣ στις καθυστερήσεις (ήταν τέσσερα λεπτά) του αγώνα. Η υπόδειξη έγινε στο 93.35, λόγω των διαμαρτυριών του Λισγάρα το ρολόι πήγε στο 94.15 και ο ρέφερι σφύρίξε λήξη του αγώνα!

Χωρίς προβλήματα ο έτερος βοηθός Μεϊντάνας (Αχαϊας). 4ος ήταν ο Πουλημάς (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο Μητροφάνης ο οποίος έκανε παρατηρήσεις στη διαιτητική ομάδα και ενημέρωσε ότι θα κάνει και χρήση βίντεο.